Update | 25th Annual Imagen Awards Announced

Winners of 25th Annual  Imagen Awards Announced Honoring Latinos in Entertainment, includes Multiple Wins for the Brothers Bratt for “La MISSION”

Imagen Founders Honored on Occasion of Organization’s Silver Anniversaryat Event Honoring Latino Talent, Latino-Themed Projects

photos by Sandoval.

[slickr-flickr tag=”imagen2010″ type=”gallery” delay=”3″]

The winners for this year’s Imagen Awards held on August 15, 2010  in their respective categories:

Best Primetime Television Program or Movie-of-the-Week: Cold Case (CBS);

Best Actor/ Television: Danny Pino, Cold Case (CBS);

Best Actress/Television: America Ferrera, Ugly Betty (ABC);

Best Supporting Actor/Television: Kevin Alejandro, Southland (TNT); B

est Supporting Actress/Television: Maria Canals Barrera, Wizards of Waverly Place The Movie (Disney Channel);

Best Children’s Programming: Handy Manny (Disney Channel);

Best Documentary/Television: Which Way Home (HBO);

Best National Informational Program: CNN Presents: Latino in America (CNN);

Best Local Informational Program: Vista L.A. (KABC);

Best On-Air Advertising: Hispanic Heritage Month – Tito Puente (MTV);

Best Variety or Reality Show: Quiero Mi Boda (MTV);

Best Feature Film: La MISSION (5 Stick

Films); Best Actor/Feature Film: Benjamin Bratt, La MISSION (5 Stick Films);

Best Actress/Feature Film: Ana de la Reguera, Backyard (Maya Entertainment);

Best Supporting Actor/Feature Film: Jeremy Ray Valdez, La MISSION (5 Stick Films);

Best Supporting Actress/Feature Film: Dominik Garcia-Lorido, City Island (Anchor Bay Films);

Best Director/Feature Film: Kenny Ortega, This Is It (Columbia Pictures);

Best Theatrical Short or Student Film: Taught To Hate (Mi Ecuador Prods.);

Best Internet Program: YLSE (Livier Prods.).

The Nominations

The Imagen Foundation has announced the nominees for the 25th Annual Imagen (Spanish for “image”) Awards, honoring positive portrayals of Latinos and Latino cultures in entertainment.  The awards will be presented at a luncheon on Sunday, August 15th, at the Century Plaza Hotel in Century City.  Major sponsors of the event include The Nielsen Company, The Walt Disney Company, Disney/ABC Television Group, Fox Television Stations, The Lear Family Foundation, Latino Public Broadcasting and CBS.

The Imagen (pronounced ee-mah-hen) Awards program was established in 1985 from a suggestion by veteran television producer Norman Lear to encourage and recognize the positive portrayals of Latinos in the media. Later, as The Imagen Foundation, it expanded its programs and initiatives to further its mission to serve as a bridge between the Latino community and the entertainment industry in providing access, education, and resources for Latinos in the industry, as well as those seeking careers in entertainment.  More information on the organization as well as details of the event can be found online at www.imagen.org and on Facebook.

Winners will be selected by an independent panel of entertainment industry executives and Latino community leaders.  Following are the finalists for this year’s Imagen Awards in their respective categories:

Best Primetime Television Program or Movie-of-the-Week: One Hot Summer (Lifetime); Grey’s Anatomy (ABC), Lost (ABC), Cold Case (CBS);

Best Actor/Television: Jorge Garcia, Lost (ABC); Nestor Carbonell, Lost (ABC); Danny Pino, Cold Case (CBS); Ricardo Antonio Chavira, Desperate Housewives (ABC);

Best Actress/Television: Sofia Vergara, Modern Family (ABC); America Ferrera, Ugly Betty (ABC); Alana de la Garza, Law & Order (NBC); Selena Gomez, Wizards of Waverly Place The Movie (Disney Channel); Caitlin Sanchez, Dora the Explorer (Nickelodeon);

Best Supporting Actor/Television: Oscar Nuñez, The Office (NBC); Rico Rodriguez, Modern Family (ABC); John Seda, The Pacific (HBO); Gregory Cruz, Saving Grace (TNT); Victor Rasuk, How To Make It In America (HBO); Kevin Alejandro, Southland (TNT);

Best Supporting Actress/Television: Maria Canals-Barrera, Wizards of Waverly Place The Movie (Disney Channel); Paola Turbay, The Secret Life of the American Teenager (ABC Family); Naya Rivera, Glee (FOX); Aubrey Plaza, Parks and Recreation (NBC);

Best Children’s Programming: Dora The Explorer (Nickelodeon); Handy Manny (Disney Channel); Nick News with Linda Ellerbee (Nickelodeon); The Wizards of Waverly Place The Movie (Disney Channel);

Best Documentary/Television: Voces: Special Circumstances (Latino Public Broadcasting); mun2 News Special – The New America (mun2); Which Way Home (HBO); Latin Music USA (Latino Public Broadcasting);

Best National Informational Program: CNN Presents: Latino in America (CNN); Real Sports with Bryant Gumbel: The Next Posada (HBO); Real Sports with Bryant Gumbel: Alexis Arguello (HBO); Voces (Latino Public Broadcasting); American Latino TV (LATV); Extra (NBC);

Best Local Informational Program: Camino a la Universidad (WLTV Univision 23); Vista L.A. (KABC); Cuban Journalist on Hunger Strike (CBS4);

Best On-Air Advertising: Hispanic Heritage Month – Tito Puente (MTV); Padres Heroes (Telemundo); Quiero Mi Boda (MTV); Lopezulations (MTV); Celebrate Hispanic Heritage (KPIX-TV);

Best Variety or Reality Show: Lopez Tonight (TBS); Quiero Mi Boda (MTV), The Dog Whisperer (National Geographic Channel); The mun2 Hook Up (mun2); Hammerheads (HGTV); 2010 Latin Billboard Award Show (Telemundo).

Best Feature Film: The Dry Land (Maya Entertainment); La Mission (5 Stick Films); Casi Divas (Maya Entertainment); Our Family Wedding (Fox Searchlight);

Best Actor/Feature Film: Andy Garcia, City Island (Anchor Bay Films); Benjamin Bratt, La Mission (5 Stick Films); Carlos Mencia, Our Family Wedding (Fox Searchlight); John Leguizamo, The Ministers (Maya Entertainment);

Best Actress/Feature Film: Ana de la Reguera, Backyard (Maya Enter-tainment); Lisa Vidal, Dark Mirror (Cut Glass Prods.); America Ferrera, Our Family Wedding (Fox Searchlight); America Ferrera, The Dry Land (Maya Entertainment);

Best Supporting Actor/Feature Film: Jimmy Smits, Backyard (Maya Entertainment); Jeremy Ray Valdez, La Mission (5 Stick Films); Martin Sheen, The Kid: Camacho (Maya Entertainment);

Best Supporting Actress/Feature Film: Danielle Schmidt, Casi Divas (Maya Entertainment); Dominik Garcia-Lorido, City Island (Anchor Bay Films); Anjelah Johnson, Our Family Wedding (Fox Searchlight); Tessa Ia, The Burning Plain (Magnolia Pictures);

Best Director/Feature Film: Fernando Lebrija, Amar a Morir (Laguna Pictures); Peter Bratt, La Mission (5 Stick Films); Kenny Ortega, This Is It (Columbia Pictures);

Best Theatrical Short or Student Film: Taught To Hate (Mi Ecuador Prods.); Il Destino (Criolla Prods.); In the Name of Freedom (Cave Entertainment);

Best Internet Program: Chicas Talk Back (mun2); YLSE (Livier Prods.); Let’s Talk (Latin Heat Entertainment); I Once Was Lost (Nahum 17 Prods.).

Author: Richard Sandoval

Richard Sandoval is an award winning journalist who produces Hispanic Lifestyle a television program broadcasting on several PBS stations throughout the United States. editorial@Hispaniclifestyle.com

Share This Post On